Araç kiralama sözleşmesinde dikkat edilmesi gereken unsurlar !


Günümüzde ülkemizde araç kiralama hizmeti veren bir çok firma mevcuttur. Araç kiralama hizmeti nihayetinde bir sözleşmeye dayanan ve kiracı ile kiralayan arasında imzalanan bir akittir. Ancak araç kiralama hizmeti alan kişi ya da şirketlerin bu sözleşmeyi imzalarken bazı unsurlara çok dikkat etmesi gerekemektedir. Şimdi aşağıda okuyacağınız maddelere önemle dikkat etmenizi öneririz.
 
* Kirayacağınız araç, kiralama şirketinin adına kayıtlı olmalıdır. Bunu araç ruhsatından teyit etmelisiniz. Kurumsal firmaların kiralama araçları şirketlerinin üzerine kayıtlıdır ve asla şahıs üstüne kayıtlı araçları kiraya vermezler. Zaten yasal olarak bu mümkün değildir. Bir kaza ya da arıza durumunda mağduriyet yaşamamak için şahıs üstüne kayıtlı ruhsatı olan araçları kiralamamanız gerekmektedir. Zira şahıs araçlarına rent a car kaskosu yapılamamaktadır. Ayrıca şahıs üstüne kayıtlı bir aracı kiraladığınız da eğer bir firma sahibi iseniz size kesilen fatura başka bir şirketten olacağı için ya da hiç fatura kesilemeyeceği için ve faturada plaka yazmayacağı için kiralama faturasını ve araca alacağınız yakıtları indirim konusu yapamazsınız. Özellikle ölümlü ya da yaralanmalı kazalarda , araç sahibi olan şahıs hasardan ve zarardan müteselsilen sorumlu olduğu için , kiralama şirketi otomatikman devreden çıkacak, araç kiralama hizmeti alan kişi karşısında bir muhattap bulamayacak, araç sahibi şahıs mağdur olacaktır. Bu doğrultuda, şahıs araçlarını kiralamamanız gerektiği gibi kendi aracınızı da asla bir kiralama şirketine, kiralanmak üzere kiraya vermeyiniz. Çünkü ölümlü ya da yaralanmalı kazalarda veya yasa dışı (hırsızlık, kaçakçılık, uyuşturucu vs…) hallerde araç sahibi olarak büyük sıkıntılar yaşarsınız. Aracınız yetkili makamlarca alı konulabileceği gibi, hapis cezasına dahi çarptırılma durumunuz sözkonusu olabilir.
 
*Özellikle yurt dışından rezervasyon yaptıracaksanız, yine kurumsal firmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Kapora adı altında, şahıs hesabına, vestern union gibi yöntemlerle şahıs adına asla para göndermeyiniz. Asla telefonda kredi kartı bilgilerinizi paylaşmayınız. Daha sonra havalimanında saatlerce araç bekleyen onlarca mağdurdan biri olmanız kaçınılmaz olabilir. Ön ödemeyi kiralama şirketinin şirket hesabına yapmalı ya da firmanın internet sitesi üzerinden online ödeme seçeneğini kullanmalısınız. Kurumsal firmalar internet üzerinden online yapacağınız ödemelerde zaten kapora kabul etmez kiralama ücretinin tamamını peşin tahsil ederler.
 
*Bir diğer önemli konuda aracınızı teslim alırken yapmanız gerekenlerdir. Bu da oldukça önemli bir konudur. Aracınızı teslim alırken imzalayacağınız sözleşmede açık senet ya da taahütname adı altında asla hiç bir şeye imza atmayınız. Kurumsal firmaların hiçbirisi açık senet ya da taahhütname adı altında boş bir yere imza atmanızı istemez. Gerek kiralama şirketinin ofisinde gerek havalimanında, gerekse aracı teslim aldığınız başka bir yerde size ısrarla açık senet ya da taahhütname imzalatmak isterlerse aracı asla teslim almayın, ısrar sürerse en yakın güvenlik birimini arayarak durumu anlatın ve şikayetçi olun.  Sözleşmeyi iyice okumadan, imzalamayın ve sözleşmenin bir nüshasını mutlaka talep edin. Aracın varsa kusurlarının sözleşmede belirtildiğinden emin olun. Zorunlu trafik sigortasını, muayene bitiş tarihini, aracın şirket üzerine kayıtlı olup olmadığını ve araç ruhsatında yazan plaka ile aracın plakasının aynı olup olmadığını kontrol ediniz.
 
Yukarıdaki unsurlara dikkat ederek araç kiraladığınız takdirde sorun yaşama ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. Güvenli ve sorunsuz araç kiralama hizmeti için firmamızı tercih ettiğinizden dolayı teşekkür eder, aracınızı teslim aldıktan sonra trafik kurallarına, hız limitlerine uymanızı ve emniyet kemerlerinizi mutlaka takmanız gerektiğiniz hatırlatır, iyi seyahatler dileriz.
DİAMOND ARAÇ KİRALAMA SERVİSİ ANKARA – ankaraotokiralamafirmalari.org
rent a car